Pages

Sunday, December 8, 2019

Фандъкова призова софиянци да не се отопляват на дърва и въглища - 24 часа

Фандъкова призова софиянци да не се отопляват на дърва и въглища - 24 часа

"Призоваваме гражданите, които се отопляват на дърва и въглища и имат възможност, да използват друг начин на отопление". Това написа в профила си във фейсбук столичният кмет Йорданка Фандъкова във връзка с регистрираните над нормата фини прахови частици през последното денонощие в София

"През изминалото денонощие бяха регистрирани среднодневни превишения до 3 пъти над нормата от 50 мкг/куб. м на 4 от 5-те градски станции. Най-високите нива на ФПЧ са регистрирани през нощните часове. Прогнозата е концентрацията на ФПЧ в рамките на днешния ден да намалява", пояснява Фандъкова.

"Във връзка с регистрираните превишения днес се извършват извънредни проверки за нерегламентирано горене на отпадъци от екипи на Столичен инспекторат, както и проверки на строителни и търговски обекти, и горене на открито. Последните дни са извършени над 60 проверки. Можете да подавате сигнали за нерегламентирано горене на телефон 02 987 55 55", добави още тя.

"През зимата около 40% от замърсяването на въздуха идва от битовото отопление на дърва и въглища. В дни с мъгла, то се задържа в приземния слой и поради котловинния характер на релефа на София трудно се разсейва. Поради тази причина Столична община защити проекти за безплатната подмяна на печките на дърва и въглища на 20 хил. домакинства в София. Призоваваме всички граждани, които използват този начин на отопление, да подават заявление за участие. В момента Столична община монтира и коминни филтри на домакинства, които използват твърдо гориво за отопление в районите “Красна поляна” и “Слатина”, отбеляза кметицата на София.

Let's block ads! (Why?)



2019-12-08 09:29:00Z
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiLWh0dHBzOi8vd3d3LjI0Y2hhc2EuYmcvcmVnaW9uL2FydGljbGUvNzk1Mzg1NNIBAA?oc=5

Прочетете по-нататък >>>>


No comments:

Post a Comment